Vulcanuksen ahjo

- Julkaisu
- BD-albumi
- Numero
- 13.
- Aihepiiri
- Avaruus
- ISBN
- 9789523345492
- Alkuperäisteos
- La Forge de Vulcain
- Alkuperäinen järjestysnumero
- 3.
- Alkuperäinen ilmestymisvuosi
- 1974
- Suomenkielinen julkaisuvuosi
- 2023
- Alkuperäinen ilmestymispäivä
- 12.6.1979
- Suomenkielinen ilmestymispäivä
- 12.4.2023
- Julkaisija
- Story House Egmont
- Kääntäjä
- Mirka Ulanto
- Painopaikka
- EU
- Ladonta
- Janne-Matti Keisala
- Sidonta
- pehmeäkantinen
- Korkeus
- 28,7 cm
- Leveys
- 21,5 cm
- Paino
- 212 g
- Sivumäärä
- 48
- Takakansi
- Koko
-
- Alkuperäinen ilmestymisjärjestys
- Suomenkielinen ilmestymisjärjestys
Integraali

Vulcanuksen ahjo -albumin seikkailu on julkaistu 7.6.2006 myös ranskankielisessä De la Terre à Vinéa -integraalissa numero 1.
Seikkailijat
Tässä albumissa seikkailevat:
Trivia
Vulcanuksen ahjo on 3. suomenkielinen BD-albumi. Se ilmestyi suomeksi 12.4.2023 BD-albumisarjan 13. numerona. Alkuperäinen albumi ilmestyi 12.6.1979 ja oli ranskankielisen julkaisusarjan 3. seikkailu. Vulcanuksen ahjo ilmestyi kuitenkin jo aiemmin belgialaisen Spirou-sarjakuvalehden numeroissa 1819-1840 jatkokertomuksena 22.2.1973 ja 19.7.1973 välisenä aikana.
Albumi kuuluu Yokon avaruus-genreen, jonka suomenkieliset albumit on lueteltu alla olevassa listassa alkuperäisessä ilmestymisjärjestyksessä.
Albumin julkaisu Non Stop-lehdessä
Vulcanuksen ahjo on ilmestynyt myös Non Stop -lehden numeroissa 6-9 vuosina 1974-75.
Muuta mielenkiintoista
- Yoko ajaa uudella Honda Dax ST50 -mopolla.
- Pol ajaa Honda-moottoripyörää, jonka rekisterinumero on MCX 488. Pyörä on sama, jota hän ajaa albumeissa Viesti ikuisuuteen ja Sähköiset seikkailut.
- Yoko ohittaa Radio-Home -nimisen kaupan sivulla 4.
- Yoko ystävineen lentää Martiniquen saarelle Air Francen Boeing 747 -matkustajakoneella.
- Sivulla 6 on alaviite
*Katso: Matka Maan uumeniin
, johon ei kuitenkaan ole viittausta. Alkuperäisessä albumissa viittaus on Yokon puheenvuorossa. - Lämpötila Martiniquen saarella on 26°.
- Öljynporausyhtiön nimi on Forex.
- Öljynporauslautan nimi on Triton 3.
- Sylka on yksi vinealaisista naisista ja Khanyn ystävä, mutta häntä ei nähdä tarinassa.
- Non Stop -lehden sivulla 20 on yksi Khanyn puhekuplista jäänyt tyhjäksi. Alkuperäisessä albumissa siinä Khany huudahtaa:
Yoko!
- Yoko on harrastanut japanilaista jousiammuntaa, kyudoa.
- Yksi keskustarkkaamon vinealaisista miehistä kuolee sivulla 41, kun Karpan ampuu häntä kuolemansäteellä.
- Karpan kuolee sivulla 41.
- Non Stop -lehden sivulla 45 on yksi Yokon puhekuplista jäänyt tyhjäksi. Alkuperäisessä albumissa siinä lukee:
Ah?